Angriper spesialbehandling av SAS

Konkurransetilsynets direktør Knut Eggum Johansen vil kontakte kollegaer i Sverige og Danmark for å hindre særbehandling av SAS. Norwegian nektes nemlig et felles skandinavisk flysertifikat.

På fredag meldte Travelnews.no at Norwegian har fått nei på en forespørsel til Samferdselsdepartementet om utstedelse av et nytt flysertifikat, et såkalt AOC, som skal gjelde for flybaser i hele Skandinavia. Det lar flyselskapet flytte på fly, mannskap og flyruter mellom landene. SAS får fortsatt enerett.

Les bakgrunnen her: SAS spesialbehandles.

Finansavisen skriver i dag at konkurransetilsynet vil ta initiativ for å sikre like spilleregler for både SAS og Norwegian.

– Vårt utgangspunkt er at vi ønsker en likebehandling av flyselskapene som opererer i Norge, sier underdirektør Knut Eggum Johansen i Konkurransetilsynet til avisen.

Norwegian har hittil klart seg med et norsk AOC, men trenger etter hvert samme rettigheter i Sverige og Danmark, fordi virksomheten blir kraftig utvidet med flybaser i alle tre landene.

Frykter tap av norske arbeidsplasser
Den største arbeidstakerorganisasjonen, Parat Luftfart som organiserer de fleste piloter og kabinansatte i Norwegian, frykter for norske jobber hvis ikke Norwegian får samme rettigheter som SAS.

– Vi frykter at Norwegian påføres ekstrakostnader og i stedet velger å flytter arbeidsplasser til Sverige og Danmark, sier nestleder Vegard Einan i Parat sentralt.

Også politikere engasjerer seg i saken for å sikre likebehandling. Både Høyres næringspolitiske talsmann, Svein A. Flåtten, og partileder Trine Skei Grande i Venstre har tatt initiativer.

Skrevet av Stein Arild Iglebæk 19.06.2010 klokken 08.55


Stilling Ledig:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Facebook

Twitter


Finn flybilletter og restplasser på reisesøkemotoren travelmarket.no.