Sterke passasjertall gjør at SAS setter inn et ekstra fly på langrutene etter sommeren. Dermed øker kapasiteten med 12 prosent.
– Det er helt fantastiske passasjertall vi ser på langrutene, sier kommersiell direktør Robin Kamark i SAS-konsernet til Finansavisen, og fortsetter:
– I sommer ligger vi med en kabinfaktor (belegg) på over 90 prosent på langrutene. Skiftet i etterspørsel er ganske tydelig. Bookingen er spesielt sterk i business-klasse og economy extra, der det har vært fullt på flere avganger.
Finansavisen skriver at SAS på et ledermøte i går bestemte seg for å ta sjansen på at oppsvinget er kommet for å bli.
Øker på fire langruter
SAS tar en stor Airbus-maskin ut av hangaren og inn i fast trafikk, i stedet for å selge flyet. Dermed øker kapasiteten på langrutene med 12 prosent over natten.
Økningen er den første etter at SAS på grunn av lavkonjunkturen har redusert setekapasiteten med over 20 prosent på to år.
Det ekstra flyet blir satt inn på dagens langruter til Asia og Nord-Amerika, og gjør at SAS igjen får daglige avganger på flere av rutene til New York, Chicago, Bangkok og Dubai innen oktober.
Les også:
SAS økte 2,4 prosent i mai
Skrevet av Stein Arild Iglebæk 23.06.2010 klokken 09.35