Fritt frem for finn

Erlen Ellingsen

På litt over to år har Finn Reise vokst frem til å bli en av norsk reiselivsbransjes viktigste aktører. – Vi er oss ansvaret bevisst, sier Finn Reise-sjefen Terje Berge

Det er en blid sørlending som tar oss imot på sine kontorer i Grensen i Oslo. Noe annet har han heller ingen grunn til å være; det er ikke mange, om noen, bedrifter i den norske reiselivsbransjen som kan vise til liknende vekst og antall brukere som Finn Reise.

For ikke lenge siden ble det kjent at hver nordmann tilbringer årlig i gjennomsnitt over åtte timer inne på Finn.nos sider. Langt i fra alt dette er på Finn Reise sitt område. Men fra de så dagens lys for to og et halvt år siden til i dag, kan de vise til antall sidevisninger og brukere som en hver annen bransjeaktør vil misunne dem. Og det er ingen ting som ser ut til å formørke

Finns skyfrie himmel – også en eventuell konjunkturnedgang her til lands vil sannsynligvis ha liten effekt på Finn Reise, spår sjefen selv, Terje Berge: - Hvis landet opplever en økonomisk nedgang, tror jeg reiselivsbedrifters fokus i enda større grad blir rettet mot rimeligere distribusjon. Dette kan vi tilby, og når reiselivet står så høyt på nordmenns prioriteringsliste, tror jeg neppe en konjunkturnedgang vil være katastrofalt for oss, sier Berge selv om han medgir det er vanskelig å spå om fremtiden.

 

ENORME TALL

Noe av det første man ser når man kommer inn i de store lokalene, er en skjerm som viser internettaktiviteten hos de forskjellige forretningsområdene til Finn.no.

På tross av at klokken ikke er mer enn ti om morgenen viser «aktivitetstermometeret » at Finn Reise har over 300 sidevisninger i minuttet, noe som tilsvarer nærmere 350 000 sidevisninger i døgnet. Og når dette er sagt, må det legges til at tidspunktet for intervjuet, en fredag, er en av de aller svakeste dagene i uken. Sidevisningsrekorden til Finn.no i løpet av en dag er på smått utrolige 22 millioner, mens Finn Reise har 520 000 visninger som bestenotering.

Hittil har det vært en treg start med «kun» 2,845 millioner sidevisninger, og estimater viser at det er forventet litt i underkant av 15 millioner visninger denne dagen. Og brukerne er ikke innom sidene for å stilne sin verste kjøpetrang ved å drømme seg bort. I 2007 var den totale verdien av alle varer og tjenester som ble annonsert på FINN. no utrolige 511 milliarder kroner.

Det tilsvarer til sammenlikning 78 prosent av statsbudsjettet. - Selv om vi i dag er store er det utrolig viktig for oss å følge med både på teknologiske nyvinninger og, ikke minst, på egne kunder. Det vil alltid være noen som står klare for å overta vår posisjon. Er ikke vi ydmyke nok i forhold til å hele tiden optimalisere løsningene våre, vil andre overta, mener han.

 

TROMMESETTET

Neste blikkfang i lokalene til Finn.no, er en mann med briller, lett uregjerlig hår og en påtagelig nasal stemme. Dette må være et av de mest kjente reklameansiktene for en norsk bedrift, og vi har alle lært ham å kjenne som alt annet enn ydmyk.

Det er ingen ringere enn mr. Finn himself, nemlig Finn Nordrum, som tar oss i mot sammen med Terje Berge. Få kjenner ham under det navnet, men alle kjenner ham igjen. Dette er mannen som nærmest har oppnådd kultstatus etter reklamene til Finn.no, han som har solgt unna både sønnens «trommesettet» og konas lysekrone. Og i løpet av minutter begynner han å lære min fotograf og undertegnede hvordan vi skal gjøre jobbene våre.

Tanken om at han ikke var vanskelig å caste til reklamene ligger ikke langt unna. I en av reklamene for Finn Reise spiller (?) han den mest irriterende medpassasjeren på fly som tenkes kan, hvor han stolt forteller hva han betalte for sin flybillett. Men selv om reklamene er populære, er dette på ingen måte hele vinnerresepten til Finn.nos seiersmarsj.

- Det er utrolig viktig for oss å være nøytrale og oppfattes som dette. Jeg mener vi har tettet et hull i markedet - mens andre paketerer selv, driver reisebyråer eller oppfattes som teknologileverandører, står alltid nøytraliteten i fokus hos oss. Vi selger ingen reiser, men fungerer som en markedsplass hvor tilbudene blir presentert på en oversiktlig enkel måte.

Selve salget og bookingene er det våre partnere som står for, sier Berge. Hvem som er konkurrentene til Finn Reise, er ikke nødvendigvis kun andre reiseportaler. For Terje Berge er definisjonen enkel:

- Alle som booker billettene sine gjennom tilbud de ikke har funnet hos oss, er egentlig en konkurrent, slår han fast. Dette beskriver godt den utmerkete situasjonenFinn Reise er i. Men selv om det vil være uenighet om hvem som er de reelle konkurrentene, er det alltid viktig å sette seg mål, uansett hvor stor man er.

- Målet er at alle nordmenn som skal booke tur, starter på Finn Reise. Vi vet at dette ikke er en mulighet, men det er likevel ok å jobbe mot det umulige, sier Berge med et smil.

 

INTERNASJONALE MULIGHETER

Selv om Finn Reise ble lansert i mars 2006, ser sjefen selv på bedriften som en ettåring. Det var først i mai 2007 at hele plattformen var på plass, og det er ingen hemmelighet at det har vært dyrt.

- Det er klart at investeringene for Finn Reise var, og fortsatt er, store. Det tar tid å tjene inn det som er satset, og det er stadig teknologiske nyvinninger som koster nye investeringer. Men på tross av dette ser våre eiere stort potensial og inntjeningsmuligheter i oss.

Vi føler at vi har fullstendig tillit fra våre eiere. Eierne er i første ledd Finn.no som eier 100 prosent av Finn Reise. Finn.no er igjen 62 prosent eid av Aftenposten, og det resterende av de fire regionsavisene, som igjen hovedsakelig er eid av Schibsted. Og at Schibsted har tro på Finn Reise, er klart. Finn Aamodt, direktør i Schibsted, nevnte spesielt Finn Reises store potensial i årsberetningen i fjor. Finn.nos forretningsmodell fungerer faktisk så bra at Schibsted ønsker å satse på den også utenfor Norges grenser.

Det har i lengre tid vært kjent at Sveige er det første landet en liknende portal blir lansert, på Schibsted-eide Aftonbladets nettsider, men også andre land kan være aktuelle. Hvilke steder er det der imot umulig å få ut av Terje Berge som atter en gang holder kortene tett til brystet.

- Jeg kan si så mye som at Shcibsted har internasjonale ambisjoner, slår han fast uten å være villig til å snakke mer om den saken. Det er uansett på sin plass å minne om at mediegiganten står spesielt sterkt i Spania, Baltikum og Polen.

 

SMÅ MARGINER I BRANSJEN

De i bransjen som tror at det kun er teknologiske nyvinninger og løsninger Finn Reise tilbyr sine kunder, tar feil. - Vi ser på oss selv som en kunnskapsbedrift, og flere av de ansatte har lang fartstid i forskjellige deler av reiselivsnæringen.

Selv har Berge lang erfaring innenfor reiserelaterte bedrifter. Fra 1988 til og med år 2000 jobbet han for en rekke forskjellige selskaper, blant annet Saga Solreiser og Kloster Cruise. Han har også holdt til i Florida i en lengre periode, hvor han både bygget opp og drev reisebyråer.

- Det er interessant å se hvor profesjonell bransjen har blitt. Siden vi møtte kundene for første gangen for tre år siden, til nå, er det skjedd en meget stor utvikling med henhold til tracking (måling) av resultater. Reiselivsbransjen er kjent for ikke å ha de største marginene, dermed blir slike målinger stadig viktigere. Ved å kunne tilby etterrettelige tall og statistikk vil våre partnere også være sikre på at de får valuta for pengene.

 

STRIKTE REGLER

I en tid hvor reiselivsbransjen stadig oftere får på pukkelen av Forbrukerrådet fordi selskaper lover priser som ikke er reelle, har Finn Reise strenge rutiner for oppfølging av sine kunder. Hver eneste dag blir det sjekket at tilbudene kan bestilles av forbrukerne.

- Det er svært viktig for oss og troverdigheten vår at alle tilbud som ligger ute på våre sider også reelt kan bestilles fra bergepartnerne våre. Jobben med å sjekke dette, samt brukervennligheten og funksjonaliteten på sidene, er essensiell.

Vi er aldri bedre enn slik våre brukere opplever våre partnere. I det øyeblikket brukerne finner et nettsted de liker bedre enn det vi tilbyr, er de borte. Man kan velge å kalle dem utro, man kan velge å kalle dem kvalitetsbevisste, men dette gjør at vi alltid må være på tå hev, sier Berge.

For nettbrukernes vaner er uransaklige. Nylig fikk en nettbutikk først virkelig stor omsetningsvekst da de skiftet fargen på «Kjøp»-knappen. Slike detaljer kan være avgjørende, men inntil videre ser det ut til at Finn.no fortsetter sin reise mot himmelportalen. Les mer om portaler på side 34 og 35.

 

FAKTA TERJE BERGE

• Tittel: Manager, Finn Reise

• Alder: 48 år • Familie: Gift, to barn på 15 og 13 år

• Bosted: Oslo • Utdannelse: MBA og Bachelor i Business og Administration ved University of Central Florida, og bedriftsøkonom ved BI i Sandefjord.

• Karriere: En rekke forskjellige jobber frem til 1988. Det året begynte jeg å jobbe for Kloster Cruise med ansvar for å markedsføre Norge som turistland. Jobbet der frem til jeg begynte i Go Travel Inc (Florida) i 1993. Her hadde jeg ansvaret for internasjonal markedsføring og salg. Etter dette startet jeg eget byrå kalt A Norwegian Service Agency, dette også i Florida. Etter dette vendte jeg nesen mot hjemlige trakter og jobbet som salgssjef for Saga Solreiser i nesten to år, fra 1999 til slutten av 2000. Så gikk jeg mer eller mindre ut av bransjen i en periode, og var salgs- og markedssjef for Tinde. Der jobbet jeg helt til jeg fikk min nåværende jobb for cirka tre år siden.

• Leser: Jeg leser først og fremst dokumentarer, og særlig er krigen en epoke jeg er interessert i.

• Beste reisemål: Det beste ferieminnet mitt er nok fra Maui på Hawaii. Bortsett fra denne ferien blir jeg ikke kalt Cruise-Terje for ingen ting. Til nå har det blitt 20 cruise, og det stopper nok ikke med dette.

• Ukjent side: Det er nok ikke mange som vet at jeg var en av de aller første med snowboard i alpinbakkene i Norge. Det var på den tiden snowboardere ble jagd bort fra bakkene fordi alpinistene mente vi ødela bakken.