Arthur Kordt, sjefen for Norges største cruiseagentselskap, er kastet ut av styret i markedsføringsselskapet Cruise Norway.
Cruise Norway er et selskap eid av en rekke havner og reiselivsaktører som satser på cruiseturisme i Norge. Dagens Næringsliv skrev på lørdag at da aksjonærene i dette selskapet avholdt årsmøte for en tid tilbake, var to styremedlemmer på valg. Valgkomiteen innstilte på gjenvalg av begge to – reiselivsdirektør Ole Warberg i Bergen og administrerende direktør Arthur Kordt i Europe Cruise Services.
Imidlertid fikk et bekeforslag om å bytte ut Kordt med reiselivsdirektør Tor Sannerud i Oslo flertall – godt hjulpete av fullmakter gitt til styreleder Birger Flem, som er havnesjef i Ålesund.
Konflikt med daglig leder
Dagens Næringsliv skriver at det er kjent i bransjen at samarbeidsklimaet mellom styremedlem Kordt og daglig leder Wenche Nygård Eeg tidvis har vært svært vanskelig.
Havnesjef Leif Gustav Olsen på Nordkapp liker dårlig det som skjedde på årsmøtet.
– Som cruisehavn er vi jo avhengig av nær kontakt med markedene og cruiserederiene. Det er Cruise Norways viktigste oppgave. Da er det også svært viktig at cruiseagentleddet er representert i styret. Når den desidert største agenten blir kastet ut av styret, er det svært uheldig, for å si det mildt, sier han til avisen.
Olsen legger til at han mener det er skadelig for samarbeidsklimaet i selskapet at benkeforslaget ikke var forelagt valgkomiteen.
Skrevet av Stein Arild Iglebæk 28.06.2010 klokken 11.55